EL 10216-2 10Σωλήνας από χάλυβα χωρίς ραφή CrMo9-10

EL 10216-2 10Σωλήνας από χάλυβα χωρίς ραφή CrMo9-10
Λεπτομέρειες:
Πρότυπο: EN 10216-2:2024
Βαθμός: 10CrMo9-10 / Αριθμός υλικού. 1.7380
Τύπος υλικού: 2,25Cr-1Mo Cr-Mo από κράμα χάλυβα
Κατασκευή: Άνευ ραφής · Φινίρισμα θερμού / Ψυχρού φινιρίσματος
Προϋπόθεση παράδοσης: +NT · +QT όπου απαιτείται τεχνικά
Μηχανικές ιδιότητες: Rm 480–630 MPa · Rp0,2 Μεγαλύτερο ή ίσο με 280 MPa για T Μικρότερο ή ίσο με 40 mm
Επιθεώρηση: UT / Διαρροή-Δοκιμή στεγανότητας / PMI / Μηχανική δοκιμή / EN 10204 3.1 ή 3.2
Εφαρμογές: Λέβητας · Σωληνώσεις ατμού · Μονάδα ηλεκτροπαραγωγής · Διυλιστήριο · Πετροχημικά · Εξοπλισμός υπό πίεση
Αποστολή ερώτησής
Περιγραφή
Αποστολή ερώτησής

Η Xi'an Dongmeng Group Co., Ltd. είναι ένας από τους πιο αξιόπιστους κατασκευαστές και προμηθευτές χαλύβδινων σωλήνων άνευ ραφής en 10216-2 10crmo9-10 στην Κίνα και υποστηρίζει επίσης προσαρμοσμένες υπηρεσίες. Με άφθονη εμπειρία, σας καλωσορίζουμε θερμά στη χονδρική πώληση φθηνών προϊόντων σε απόθεμα εδώ και να λάβετε δωρεάν δείγμα από το εργοστάσιό μας. Για διαβούλευση τιμών, επικοινωνήστε μαζί μας.

 

EN 10216-2 10CrMo9-10 Seamless Steel Tube
EL 10216-2 10Σωλήνας από χάλυβα χωρίς ραφή CrMo9-10

Xi'an Dongmeng Group Co., Ltd.προμήθειεςEL 10216-2 10Σωλήνας από χάλυβα χωρίς ραφή CrMo9-10για λέβητες, συστήματα-παραγωγής ισχύος, σωληνώσεις ατμού υψηλής-θερμοκρασίας, μονάδες διυλιστηρίου, πετροχημικό εξοπλισμό και άλλες εφαρμογές υπό πίεση που απαιτούν αξιόπιστη αντοχή σε υψηλές-θερμοκρασίες. Αναγνωρίζεται επίσης με αριθμό υλικού1.7380, 10CrMo9-10 είναι α2,25Cr-1Mo κράμα χάλυβα χρωμίου-μολυβδαινίουσχεδιασμένο για λειτουργία υπό πίεση σε υψηλές θερμοκρασίες.

Κατασκευασμένοι με την απρόσκοπτη διαδικασία, οι σωλήνες 10CrMo9-10 παρέχονται συνήθως στοκανονικοποιημένο και μετριασμένο (+NT)κατάσταση, με θεραπεία +QT να λαμβάνεται υπόψη για ορισμένες βαριές-διαμορφώσεις τοίχων όπου απαιτείται από το EN 10216-2 και την προδιαγραφή αγοράς. Ο Όμιλος Dongmeng υποστηρίζει-συγκεκριμένους συνδυασμούς OD × WT έργου, σταθερά μήκη, λοξότμηση, UT/NDT, PMI, δοκιμή στεγανότητας-διαρροής, τεκμηρίωση EN 10204 3.1/3.2 και επιθεώρηση τρίτων.

Το EN 10216-2:2024 είναι το τρέχον ευρωπαϊκό πρότυπο που καλύπτει σωλήνες χωρίς ραφές, χωρίς κράμα και κράμα χάλυβα, με καθορισμένες ιδιότητες αυξημένης θερμοκρασίας για λόγους πίεσης.

 

EL 10216-2 10Προδιαγραφές CrMo9-10

Είδος Προσδιορισμός
Προϊόν EL 10216-2 10Σωλήνας από χάλυβα χωρίς ραφή CrMo9-10
Πρότυπο EN 10216-2:2024
Βαθμός χάλυβα 10CrMo9-10
Αριθμός Υλικού 1.738
Υλική Οικογένεια Χρώμιο-Χάλυβας από κράμα μολυβδαινίου
Ονομαστικό σύστημα κραμάτων 2,25Cr-1Mo
Βιομηχανοποίηση Χωρίς ραφή
Τελειώστε πριν από τη θερμική επεξεργασία Ζεστό φινίρισμα / Ψυχρό φινίρισμα
Τυπικός όρος παράδοσης +NT – Κανονικοποιημένο & Μετριασμένο
Θερμοκρασία ωστενίωσης 900–960 μοίρες
Θερμοκρασία Θερμοκρασίας 680–750 μοίρες
Τέλος Φινίρισμα Απλό / λοξότμητο / κατεργασμένο
Μήκος Τυχαία / Διορθώθηκε / Έργο-Καθορισμένο
Απόδειξη με έγγραφα EL 10204 3.1 / 3.2 όταν καθορίζεται
Προαιρετική Επιθεώρηση UT / PMI / Διαρροή-Στεγανότητα / Πρόσθετος NDT / Τρίτος-Έλεγχος
Κύριες Εφαρμογές Λέβητες, Ατμογραμμές, Ηλεκτροπαραγωγικές Μονάδες, Συστήματα Πίεσης Διυλιστηρίων & Πετροχημικών

Το EN 10216-2 απαιτεί αυτοί οι σωλήνες να κατασκευάζονται από ααπρόσκοπτη διαδικασία. Οι σωλήνες μπορεί να είναι ζεστοί- ή κρύοι-πριν από την τελική θερμική επεξεργασία. Για το 10CrMo9-10, η καθορισμένη τυπική συνθήκη θερμικής επεξεργασίας είναι +NT, με ωστενιτισμό στους 900–960 βαθμούς ακολουθούμενο από σκλήρυνση στους 680–750 βαθμούς .

Τι είναι το 10CrMo9-10 / 1,7380;

10CrMo9-10είναι ένας ειδικός χάλυβας από κράμα που αναπτύχθηκε για εξαρτήματα υπό πίεση που εκτίθενται σε υψηλές θερμοκρασίες.

Ο αριθμός υλικού EN του είναι:

1.7380

Η χημεία του περιέχει περίπου:

2,00–2,50% χρώμιο + 0.90–1,10% μολυβδαίνιο

Αυτό τοποθετεί το 10CrMo9-10 στα καθιερωμέναΥλική οικογένεια 2,25Cr-1Mo.

Σε σύγκριση με χαμηλότερες ποιότητες-κράματος όπως το 13CrMo4-5, η υψηλότερη περιεκτικότητα σε χρώμιο και μολυβδαίνιο παρέχει βελτιωμένη απόδοση σε υψηλές-θερμοκρασίες και καθιστά το 10CrMo9-10 ιδιαίτερα σχετικό με απαιτητικές εφαρμογές λέβητα, ατμού και παραγωγής ενέργειας.

Ωστόσο, το υλικό θα πρέπει να επιλέγεται σύμφωνα με τα πραγματικά:

Θερμοκρασία σχεδίασης · ​​Πίεση σχεδίασης · ​​Πάχος τοίχου · Επιτρεπόμενη καταπόνηση · Κωδικός σχεδίασης · ​​Μέσο διεργασίας · Απαιτούμενη διάρκεια ζωής

-όχι απλώς συγκρίνοντας ποσοστά κράματος.

Χημική Σύνθεση 10CrMo9-10

Τα όρια ανάλυσης κουτάλας EN 10216-2:2024 για 10CrMo9-10 περιλαμβάνουν:

Στοιχείο Σύνθεση (%)
Άνθρακας Γ 0.08–0.14
Πυρίτιο Si Μικρότερο ή ίσο με 0,50
Μαγγάνιο Mn 0.30–0.70
Φώσφορος Π Μικρότερο ή ίσο με 0,020
Θείο S Μικρότερο ή ίσο με 0,010
Chromium Cr 2.00–2.50
Molybdenum Mo 0.90–1.10
Νικέλιο Νι Μικρότερο ή ίσο με 0,30
Αλουμίνιο ολικό Al Μικρότερο ή ίσο με 0,040
Χαλκός Cu Μικρότερο ή ίσο με 0,30

Αυτά τα όρια είναι σύμφωνα με τα τρέχοντα δεδομένα υλικού EN 10216-2 που δημοσιεύονται για το 10CrMo9-10 / 1,7380.

Γιατί 2.25Cr-1Mo;

Χρώμιο

Το Chromium βελτιώνει:

αντοχή στην οξείδωση;

σκληρυνσιμότητα?

αυξημένη σταθερότητα-της θερμοκρασίας.

Μολυβδαίνιο

Το μολυβδαίνιο βοηθά στη βελτίωση:

αυξημένη-αντοχή θερμοκρασίας.

αντίσταση ερπυσμού?

αντίσταση στην απώλεια αντοχής κατά τη διάρκεια παρατεταμένης θερμικής έκθεσης.

Το συνδυασμένο σύστημα Cr-Mo καθιστά το 10CrMo9-10 πολύ πιο κατάλληλο για χρήση πίεσης σε υψηλή θερμοκρασία από τους συμβατικούς χάλυβες υπό πίεση άνθρακα.

Μηχανικές Ιδιότητες

Οι απαιτήσεις θερμοκρασίας δωματίου-του EN 10216-2 ποικίλλουν ανάλογα με το πάχος του τοίχου.

Πάχος Τοίχου Ελάχιστη Rp0,2 Αντοχή εφελκυσμού Rm
T Μικρότερο ή ίσο με 16 mm 280 MPa 480–630 MPa
16 < T Μικρότερο ή ίσο με 40 mm 280 MPa 480–630 MPa
40 < T Μικρότερο ή ίσο με 60 mm 270 MPa 480–630 MPa

Επιμήκυνση

Γεωγραφικού μήκους:Μεγαλύτερο ή ίσο με 22%
Εγκάρσιος:Μεγαλύτερο ή ίσο με 20%

Ενέργεια κρούσης

Στους 20 βαθμούς:

Γεωγραφικού μήκους:Μεγαλύτερο ή ίσο με 40 J
Εγκάρσιος:Μεγαλύτερο ή ίσο με 27 J

Το EN 10216-2:2024 δίνει αυτές τις απαιτήσεις θερμοκρασίας χώρου-για το 10CrMo9-10 και απαιτεί επαλήθευση κρούσης για σχετικούς σωλήνες με παχύτερο τοίχωμα υπό τις συνθήκες που καθορίζονται από το πρότυπο.

Αυξημένη-Ισχύς θερμοκρασίας

Ένας σημαντικός λόγος αγοράς για την επιλογή του 10CrMo9-10 είναι η καθορισμένη μηχανική του απόδοση σε υψηλή θερμοκρασία.

Για πάχη τοιχωμάτων έως 60 mm, το EN 10216-2 παραθέτει τις ακόλουθες ελάχιστες τιμές Rp0,2:

Θερμοκρασία Ελάχιστη Rp0,2
100 μοίρες 249 MPa
150 μοίρες 241 MPa
200 μοίρες 234 MPa
250 μοίρες 224 MPa
300 μοίρες 219 MPa
350 μοίρες 212 MPa
400 μοίρες 207 MPa
450 μοίρες 193 MPa
500 μοίρες 180 MPa

Αυτές οι τιμές καθορίζονται στον τρέχοντα πίνακα ιδιοτήτων EN 10216-2 με αυξημένη θερμοκρασία.

Σημαντική Σημείωση Μηχανικού

Μια καταχωρισμένη αποδεικτική-τιμή αντοχής στις 500 μοίρες κάνειδενσημαίνει ότι κάθε σωλήνας 10CrMo9-10 μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτόματα συνεχώς στους 500 βαθμούς.

Οι επιτρεπόμενες συνθήκες λειτουργίας πρέπει να καθορίζονται από:

εφαρμοστέος κώδικας σχεδίασης + επιτρεπόμενη καταπόνηση + δεδομένα ερπυσμού + πίεση + διαστάσεις + επίδομα διάβρωσης + ιστορικό κατασκευής + αναμενόμενη διάρκεια ζωής.

Ο μακροπρόθεσμος-σχεδιασμός υψηλής-θερμοκρασίας μπορεί να διέπεται από τις ιδιότητες ερπυσμού και όχι από τις ιδιότητες εφελκυσμού σε θερμοκρασία δωματίου-.

Θερμική επεξεργασία: 10CrMo9-10 +NT

Η τυπική προϋπόθεση παράδοσης είναι:

+NT - Κανονικοποιημένο και μετριασμένο

Κανονικοποίηση / Ωστενίωση:
900–960 μοίρες ακολουθούμενη από ψύξη αέρα

Πολτοποίηση:
680–750 μοίρες ακολουθούμενη από ψύξη αέρα

 

Αυτή η θερμική επεξεργασία αναπτύσσει τη μικροδομή που απαιτείται για τον καθορισμένο χώρο- και τις μηχανικές ιδιότητες υψηλής θερμοκρασίας{{1}.

Πότε μπορεί να απαιτηθεί +QT;

Αυτό είναι ένα σημαντικό τεχνικό σημείο για την προμήθεια 10CrMo9-10.

Το EN 10216-2 σημειώνει ότι για βαθμούς που υπόκεινται στη σχετική υποσημείωση θερμικής επεξεργασίας,σβήσιμο και σκλήρυνση μπορεί να είναι απαραίτητο όταν το πάχος τοιχώματος υπερβαίνει τα 10 mm ή το T/D υπερβαίνει το 0,15προκειμένου να αποκτηθούν οι απαιτούμενες μικροδομές και ιδιότητες υλικού.

Όπου απαιτείται τέτοια επεξεργασία, πρέπει να συμφωνηθεί στο στάδιο της έρευνας και της παραγγελίας και η ονομασία του υλικού συμπληρώνεται με+QT.

Επομένως, οι αγοραστές δεν πρέπει να υποθέτουν ότι κάθε βαριά-παραγγελία τοίχου θα πρέπει να αναφέρεται αυτόματα ως εξής:

10CrMo9-10 +NT

Για σωλήνες βαριού-τοίχου, ο μύλος θα πρέπει να ελέγξει:

OD · WT · Αναλογία T/D · απαιτούμενες ιδιότητες · θερμική-οδός επεξεργασίας

πριν την τελική παραγωγή.

Απρόσκοπτη διαδικασία παραγωγής

 

Μια τυπική διαδρομή παραγωγής περιλαμβάνει:

1. Steelmaking & Billet Verification

Η χημεία και ο αριθμός θερμότητας του χάλυβα επαληθεύονται σύμφωνα με τις απαιτήσεις του EN 10216-2.

2. Θέρμανση Billet

Τα πιστοποιημένα τεμάχια από κράμα χάλυβα θερμαίνονται στην απαιτούμενη θερμοκρασία διάτρησης.

3. Rotary Piercing

Το συμπαγές κάλυμμα τρυπιέται σε ένα κοίλο κέλυφος.

4. Επιμήκυνση & Κύλιση

Το κοίλο κέλυφος τυλίγεται για να επιτευχθεί η απαιτούμενη γεωμετρία του σωλήνα.

5. Μεγέθυνση / Σμίκρυνση

Η εξωτερική διάμετρος και το πάχος του τοιχώματος βρίσκονται εντός της καθορισμένης ανοχής διαστάσεων.

6. Θερμική επεξεργασία

Ο σωλήνας κανονικά κανονικοποιείται και σκληρύνεται ή επεξεργάζεται σύμφωνα με τις συμφωνημένες συνθήκες για βαρύ-υλικό τοίχου.

7. Ίσιωμα

Οι σωλήνες που έχουν υποστεί θερμική επεξεργασία-ισιώνονται πριν από την τελική επιθεώρηση.

8. Κοπή & Προετοιμασία Τελικού

Μπορούν να καθοριστούν κοπής σταθερού μήκους-, απλών άκρων ή λοξότμησης.

9. Επιθεώρηση & NDT

Οι μηχανικές ιδιότητες, οι διαστάσεις, η στεγανότητα{0}}διαρροής και οι ισχύουσες απαιτήσεις NDT έχουν επαληθευτεί.

10. Σήμανση & Ιχνηλασιμότητα

Η ποιότητα του υλικού, η αναγνώριση θερμότητας και η τεκμηρίωση επιθεώρησης ελέγχονται πριν από τη συσκευασία.

Επειδή το EN 10216-2 χρησιμοποιεί ααπρόσκοπτη διαδρομή παραγωγής, ο σωλήνας δεν περιέχει διαμήκη ραφή συγκόλλησης σύντηξης.

Επιθεώρηση και Δοκιμή

Για σωληνώσεις κρίσιμης-υψηλής θερμοκρασίας, οι αποφάσεις αγοράς θα πρέπει να λαμβάνουν υπόψη τις απαιτήσεις επιθεώρησης τόσο προσεκτικά όσο και τη χημεία.

Η διαθέσιμη επιθεώρηση έργου μπορεί να περιλαμβάνει:

χημική ανάλυση κουτάλας και προϊόντος.

δοκιμή εφελκυσμού?

δοκιμές επιπτώσεων?

επαλήθευση εφελκυσμού αυξημένης θερμοκρασίας-.

επιθεώρηση διαστάσεων?

Επαλήθευση πάχους-τοίχου.

οπτική εξέταση.

δοκιμή υπερήχων?

διαρροή-δοκιμή στεγανότητας.

υδροστατική δοκιμή όπου καθορίζεται·

PMI;

ταυτοποίηση υλικού·

επιθεώρηση τρίτου- μέρους.

Το EN 10216-2:2024 παρέχει συγκεκριμένα επιλογές παραγγελίας για επαλήθευση αυξημένης θερμοκρασίας, NDT, ειδική προετοιμασία άκρου, ακριβή μήκη, υδροστατική πίεση δοκιμής, θετική αναγνώριση υλικού και πιστοποίηση EN 10204 3.2.

EL 10204 3.1 και 3.2 Τεκμηρίωση

Για έργα εξοπλισμού ισχύος, λέβητα και πίεσης-B2B, η ιχνηλασιμότητα των υλικών είναι απαραίτητη.

Η τυπική τεκμηρίωση μπορεί να περιλαμβάνει:

EL 10204 3.1

Ο κατασκευαστής-εξέδωσε πιστοποιητικό επιθεώρησης που περιέχει τα πραγματικά καθορισμένα αποτελέσματα επιθεώρησης και δοκιμών.

EL 10204 3.2

Πιστοποιητικό επιθεώρησης που περιλαμβάνει επικύρωση από ανεξάρτητο αντιπρόσωπο επιθεώρησης όπως απαιτείται από την ισχύουσα συμφωνία αγοράς.

Το EN 10216-2 προβλέπει συγκεκριμένα3.2 Πιστοποίηση ως επιλογή παραγγελίας.

Για εφαρμογές κρίσιμης πίεσης, ο απαιτούμενος τύπος πιστοποιητικού θα πρέπει πάντα να εμφανίζεται απευθείας στο RFQ και στην παραγγελία αγοράς.

Τυπικές Εφαρμογές

Παραγωγή ενέργειας

Το 10CrMo9-10 είναι καλά καθιερωμένο για εφαρμογές ισχύος σε υψηλή θερμοκρασία, όπως:

σωληνώσεις ατμού?

Συνδέσεις λέβητα?

υπερθερμαντήρας και αναθερμαντήρες-σχετικά.

κεφαλίδες υψηλής-θερμοκρασίας.

εξαρτήματα πίεσης.

Συστήματα Λέβητα

Ο συνδυασμός Cr και Mo υποστηρίζει εφαρμογές που εκτίθενται σε παρατεταμένη θερμική φόρτιση.

Οι τυπικές χρήσεις περιλαμβάνουν:

σωλήνες λέβητα?

γραμμές ατμού?

εξαρτήματα πίεσης λέβητα?

σωληνώσεις σύνδεσης υψηλής- θερμοκρασίας.

Διυλιστήρια

Οι πιθανές εφαρμογές περιλαμβάνουν:

σωληνώσεις διεργασίας υψηλής-θερμοκρασίας.

Συστήματα που σχετίζονται με θερμάστρα-.

Γραμμές μεταφοράς διεργασιών.

συνδέσεις εξοπλισμού υπό πίεση.

Πετροχημικά εργοστάσια

Το 10CrMo9-10 μπορεί να ληφθεί υπόψη για εξαρτήματα σωληνώσεων διεργασίας και πίεσης όπου οι υπολογισμοί σχεδιασμού απαιτούν ένα κράμα Cr-Mo με ιδιότητες αυξημένης θερμοκρασίας.

Εξοπλισμός υπό πίεση

Οι τυπικές απαιτήσεις μπορεί να περιλαμβάνουν:

Σωληνώσεις σύνδεσης δοχείου πίεσης.

κεφαλίδες?

Συνδέσεις εναλλάκτη θερμότητας.

εξοπλισμός διεργασίας υψηλής-θερμοκρασίας.

Η πραγματική καταλληλότητα πρέπει πάντα να επιβεβαιώνεται από τον σχεδιαστή της εγκατάστασης ή τον κατασκευαστή του εξοπλισμού πίεσης-.

10CrMo9-10 vs 13CrMo4-5

 

Αυτοί είναι δύο σημαντικοί βαθμοί Cr-Mo στο EN 10216-2.

Ιδιοκτησία 13CrMo4-5 10CrMo9-10
Αριθμός Υλικού 1.7335 1.738
Cr 0.70–1.15% 2.00–2.50%
Μο 0.40–0.60% 0.90–1.10%
Οικογένεια κραμάτων Περίπου. 1Cr-0,5 Mo Περίπου. 2.25Cr-1Mo
Αντοχή εφελκυσμού 440–590 MPa 480–630 MPa
Τυπική Κατάσταση +ΝΤ +ΝΤ
Τυπική θέση Ενδιάμεση Cr-Υπηρεσία Mo Πιο απαιτητική υπηρεσία υψηλής- θερμοκρασίας

Το 10CrMo9-10 περιέχει σημαντικά περισσότερο Cr και Mo, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να αντικαταστήσει αυτόματα το 13CrMo4-5.

Το σωστό υλικό πρέπει να ακολουθεί τις προδιαγραφές του μηχανικού σχεδιασμού.

10CrMo9-10 έναντι ASTM A335 P22

Τα 10CrMo9-10 και ASTM A335 P22 διασταυρώνονται ευρέως επειδή και τα δύο ανήκουν στην οικογένεια 2.25Cr-1Mo.Η Tubacex, για παράδειγμα, τοποθετεί τα EN 10216-2 10CrMo9-10 και ASTM A335 P22 στην ίδια διεθνή ομάδα ισοδυναμίας υλικού-για εφαρμογές παραγωγής ενέργειας.

Ωστόσο:

Το 10CrMo9-10 δεν είναι αυτόματα εναλλάξιμα με το A335 P22.

Είδος EL 10216-2 10CrMo9-10 ASTM A335 P22
Σύστημα Προτύπων EN ASTM / ASME
Βαθμός 10CrMo9-10 P22
Υλικό Αρ. 1.738 Σύστημα προσδιορισμού ASTM
Σύστημα κραμάτων Περίπου. 2.25Cr-1Mo Περίπου. 2.25Cr-1Mo
Βιομηχανοποίηση Χωρίς ραφή Χωρίς ραφή
Κύρια χρήση Σωλήνας πίεσης Σωλήνας υψηλής-Θερμοκρασίας
Κατεργασία με θερμοκρασία EL-καθόρισε +NT/+QT συνθήκες ASTM-καθορισμένη θεραπεία
Πιστοποίηση Σύστημα EN 10204 που χρησιμοποιείται συνήθως Τεκμηρίωση ASTM/ASME
Απευθείας Αντικατάσταση Απαιτείται έγκριση μηχανικού Απαιτείται έγκριση μηχανικού

Οι χημικές σειρές μπορεί να είναι παρόμοιες, αλλά:

Οι μηχανικές απαιτήσεις, η θερμική επεξεργασία, οι ανοχές, οι δοκιμές, η πιστοποίηση και τα πρότυπα διαστάσεων δεν είναι πανομοιότυπα.

Εάν ένα έργο ορίζειEL 10216-2 10CrMo9-10, δεν πρέπει να αντικατασταθεί από P22 με βάση μόνο έναν πίνακα ισοδυναμίας.

Προτεινόμενες πληροφορίες RFQ

Για ακριβή προσφορά, στείλτε:

Πρότυπο:EN 10216-2:2024
Βαθμός:10CrMo9-10 / 1,7380
Προϋπόθεση παράδοσης:+NT / +QT εάν απαιτείται
Εξωτερική διάμετρος:___ χλστ
Πάχος τοίχου:___ χλστ
Μήκος:___ χλστ
Ποσότητα:___ τεμ. / m / τόνους
Τελική προετοιμασία:PE / BE / Ειδικό
Δοκιμή πρόσκρουσης:Απαιτείται / Δεν απαιτείται
Αυξημένη-Δοκιμή θερμοκρασίας:Απαιτείται / Δεν απαιτείται
UT / NDT: ___
Διαρροή-Δοκιμή στεγανότητας: ___
PMI:Απαιτείται / Δεν απαιτείται
Πιστοποιητικό:EL 10204 3.1 / 3.2
Τρίτος-Επιθεώρηση: ___
Εφαρμογή:Boiler / Power / Διυλιστήριο / Πετροχημικά
Κωδικός σχεδίασης: ___
Προορισμός παράδοσης: ___

Το ίδιο το τρέχον πρότυπο δίνει ένα παράδειγμα παραγγελίας για10CrMo9-10 με ελάχιστο αναγνωριστικό 240 mm, ελάχιστο πάχος τοιχώματος 40 mm και πιστοποίηση EN 10204 3.2, καταδεικνύοντας γιατί οι διαστάσεις και η τεκμηρίωση επιθεώρησης πρέπει να ορίζονται σαφώς στο στάδιο RFQ.

Γιατί η πηγή 10CrMo9-10 Tube από την Xi'an Dongmeng Group Co., Ltd.;

 

Προμήθεια βάσει προτύπων-

Xi'an Dongmeng Group Co., Ltd.εξετάζει την ποιότητα του υλικού, τις διαστάσεις, τις συνθήκες παράδοσης και τις απαιτήσεις επιθεώρησης πριν από την προσφορά για σωλήνες από κράμα πίεσης-.

Ιχνηλασιμότητα Αριθμού Θερμότητας

Η αναγνώριση υλικού μπορεί να διατηρηθεί μέσω της θερμοσήμανσης-αριθμού και της αντίστοιχης τεκμηρίωσης επιθεώρησης.

Υποστήριξη Επιθεώρησης

Οι διαθέσιμες απαιτήσεις του έργου μπορεί να περιλαμβάνουν:

UT · PMI · Μηχανικές δοκιμές · Διαρροή-Δοκιμή στεγανότητας · Επιθεώρηση διαστάσεων · Τρίτος-Επιθεώρηση μέρους

Υποστήριξη επεξεργασίας

Η επεξεργασία-συγκεκριμένης εργασίας μπορεί να περιλαμβάνει:

Σταθερή-Κοπή μήκους · Λοξοτομή · Επεξεργασία άκρου · Προστασία επιφάνειας · Συσκευασία εξαγωγής

Ανασκόπηση τεχνικής RFQ

Για βαρύ-τοίχο 10CrMo9-10, συνιστούμε να ελέγξετε τοOD × WT, αναλογία T/D και απαιτούμενη θερμική-συνθήκηπριν την τελική παραγωγή.

Αυτό είναι πιο αξιόπιστο από την αγορά μόνο με όνομα υλικού.

FAQ - EL 10216-2 10CrMo9-10 Seamless Steel Tube

1. Τι είναι το 10CrMo9-10;

Το 10CrMo9-10 είναι ειδικός χάλυβας από κράμα Cr-Mo, αριθμός υλικού1.7380, χρησιμοποιείται για σωλήνες πίεσης χωρίς ραφή με-ιδιότητες αυξημένης θερμοκρασίας.

2. Ποιο πρότυπο καλύπτει τον σωλήνα χωρίς ραφή 10CrMo9-10;

Καθορίζεται κάτω απόEN 10216-2:2024για σωλήνες πίεσης χωρίς ραφή με-ιδιότητες αυξημένης θερμοκρασίας.

3. Είναι το 10CrMo9-10 χωρίς ραφή;

Ναί. Το EN 10216-2 απαιτεί οι σωλήνες που καλύπτονται από το πρότυπο να κατασκευάζονται με απρόσκοπτη διαδικασία.

4. Ποιος είναι ο αριθμός υλικού;

1.7380.

5. Τι είναι το περιεχόμενο Cr και Mo;

Το χρώμιο είναι2.00–2.50%και το μολυβδαίνιο είναι0.90–1.10%.

6. Ποια είναι η κανονική συνθήκη παράδοσης;

Η τυπική συνθήκη είναι+NT - κανονικοποιημένο και μετριασμένο.

7. Ποιες είναι οι θερμοκρασίες θερμικής-επεξεργασίας;

Η κανονικοποίηση είναι900–960 μοίρεςκαι μετριασμός είναι680–750 μοίρες.

8. Πότε μπορεί να χρειαστεί +QT;

Το EN 10216-2 σημειώνει ότι το σβήσιμο και η σκλήρυνση μπορεί να είναι απαραίτητα για τις ισχύουσες ποιότητες όπου το πάχος τοιχώματος υπερβαίνει τα 10 mm ή το T/D υπερβαίνει το 0,15 για να επιτευχθεί η επιδιωκόμενη δομή και ιδιότητες. Η προϋπόθεση θα πρέπει να συμφωνηθεί κατά την έρευνα και την παραγγελία.

9. Ποια είναι η αντοχή σε εφελκυσμό;

Το καθορισμένο εύρος αντοχής σε εφελκυσμό-είναι480–630 MPaγια τις ισχύουσες περιοχές διαστάσεων.

10. Είναι το 10CrMo9-10 ίδιο με το P22;

Όχι. Ανήκουν σε μια παρόμοια οικογένεια υλικών 2.25Cr-1Mo και γίνεται συχνά διασταυρούμενη αναφορά, αλλά το EN 10216-2 10CrMo9-10 και το ASTM A335 P22 είναι ξεχωριστές προδιαγραφές.

11. Μπορεί να παρασχεθεί πιστοποίηση EN 10204 3.2;

Ναί. Το EN 10204 3.2 είναι ρητά διαθέσιμο ως επιλογή παραγγελίας σύμφωνα με το EN 10216-2.

12. Μπορούν να καθοριστούν PMI και UT;

Ναί. Η θετική αναγνώριση υλικού και η μη καταστροφική δοκιμή μπορούν να συμπεριληφθούν σύμφωνα με τις συμφωνημένες απαιτήσεις παραγγελίας.

13. Μπορούν να παρέχονται σωλήνες σταθερού μήκους-;

Ναί. Το ακριβές μήκος είναι μια επιλογή παραγγελίας εντός του προτύπου EN 10216-2.

14. Είναι το 10CrMo9-10 κατάλληλο για σέρβις 500 μοιρών;

Το EN 10216-2 παρέχει ελάχιστη τιμή Rp0,2180 MPa στους 500 βαθμούςγια πάχος τοιχώματος έως 60 mm. Ωστόσο, η πραγματική επιτρεπόμενη θερμοκρασία λειτουργίας πρέπει να προσδιορίζεται από τον ισχύοντα κώδικα σχεδιασμού, την πίεση, τις απαιτήσεις ερπυσμού και τη διάρκεια ζωής.

Ζητήστε μια τεχνική προσφορά

 

ΓιαEL 10216-2 10Σωλήνας από χάλυβα χωρίς ραφή CrMo9-10, στείλτε το MTO, το πρόγραμμα σωλήνων ή τις τεχνικές προδιαγραφές σας στοXi'an Dongmeng Group Co., Ltd.

Για ταχύτερο τεχνικό έλεγχο, παρέχετε:

OD × WT × Μήκος · Ποσότητα · +NT/+QT · NDT · Πιστοποιητικό επιθεώρησης · ​​Αίτηση · Προορισμός

Πληροφορίες Γραφείου

Τηλέφωνο: +86 157 6921 4734
E-mail: office@dongmjd.com
WhatsApp:Dong: +86 157 6921 4734

Διεύθυνση γραφείου:
Room 4107, Runfeng Building, Sanqiao New Street, Weiyang District, Xi'an City, Shaanxi Province

Δημοφιλείς Ετικέτες: el 10216-2 10crmo9-10 χαλύβδινος σωλήνας χωρίς ραφή, Κίνα en 10216-2 10crmo9-10 κατασκευαστές χαλύβδινων σωλήνων χωρίς ραφή, προμηθευτές, εργοστάσιο

Αποστολή ερώτησής